Tuesday, July 28, 2009

Jewel Deals thru this Wednesday

Bumble Bee 2.5 oz. tuna pouches are on sale for $1. With the $1 coupon from 6/14 SS, they're FREE!

Bic pens are on sale 2/$1. Print two of these $1 off 2 coupons and you'll take home 4 bags of pens for FREE!

Wacky Mac's $1 a bag -- with the .75 coupon from 5/10 SS, you'll pay just a quarter! Here's another .75 coupon too.

Dannon Light and Fit yogurt is a steal too. They're currently .50 a cup (not the greatest price) but, you will get on Avenu for .50 off when you buy 3. Stack this with the .60 off 6 coupon from 5/3 SS or 7/19 SS - buy 6, and pay $1.40 for all -- that's .23 a cup. Or, make this better with a printable coupon instead. Go to Coupons.com, enter zip 84060, and print a .75/4 yogurt coupon. Now, if you buy 6 and use this coupon instead, you'll pay $1.25, or .21 a cup :) Dundee and Algonquin Rd. Jewel shoppers: Your yogurt is on sale 3/$1 for Celebration days. With the coupons above and the deeper sale price, you're going to pay around .06 a cup for the yogurt!

"Spend $10, Save $3 instantly..."

For every $10 worth of items in the flyer, $3 will instantly come off at the register. Now, of course, the beautiful thing about this deal is that we can use coupons on these items too, but the pre-coupon price is what we're working on to count to $10. You can do multiple groups in the same transaction -- $10 and get $3, $20 and get $6, and so on.

Here are your matchups for the sale:

10 for $10 group ($1 each)
Glad zipper sandwich bags - some stores have .25 peelies on box
Zatarain's rice mixes - .75 off 2, 6/7 RP
Nursery water - $1 off 4
Playtex disposable gloves - $1 off, 5/3 SS (will be FREE with .30 overage!)
Scotties facial tissue - .50 off 3, 4/19 RP, 5/10 RP, 6/7 RP

5 for $10 group ($2 each)
McCormick Grill Mates spice jars - .75 off, 5/10 RP; .50 off, 5/3 RP
Mott's 6-pack applesauce - .50 off a 6-pack
Lawry's Marinade - $1 off 2, 4/5 RP, 6/28 RP; .50 off 1, 5/17 RP, 7/26 RP
Hartz cat treats - $1 off
Wet Ones 24-40 packs - .75 off, 5/17 SS or $1 off
Annie's Mac and Cheese - $1 off 2

4 for $10 group ($2.50 each)
Ocean Spray Cranergy juice - $1 off 1 Jewel Preferred Update book
Birds Eye Steamfresh vegetables - $1 off 1, August All You p. 124; $1 off 3
Tony's original crust pizza - $1 off 2, 6/7 SS or $1 off 2
Sargento Salad or Potato Finishers - .75 off 1, 5/3 SS
Domino 4lb. sugar - .30 off 1, 5/17 RP
Lawry's Seasoned Salt - .50 off 1, 4/5 RP; .50 off 2, 4/19 RP
Smart Balance spread - $1 off 2, 6/21 RP
International Delight 32 oz. creamer - $1 off 2, 5/31 RP; $1 off 1
Kozy Shack pudding - .55 off 1, June All You p. 101, August AllYou, p. 104; .35 off 1, 3/29 SS
Simply Well pudding - $1 off, 4/26 SS
Breyers Disney yogurt 6-packs - .75 off, 5/17 SS; $1 off 2
Breyer's YoCrunch yogurt 4-packs - .75 off, 5/17 SS; $1 off 2; July All You p. 91
Hartz Crunch and Clean dog treats - $2 off print 2 - will be totally free with overage after coupons! Even if you don't have a dog, use this as a filler - and donate or give away the treats!
Palmolive dish detergent - .35 off, 7/26 SS, $1 off (use zip 85712)
Classico Pasta Sauce - $1 off 2
Whole Fruit bars - $1 off, 6/7 RP; .50 off, 6/28 RP, 7/26 RP

2 for $10 group ($5 each)
Nestea 12-pack - $1 off, 4/5 SS, Jewel Preferred Update book
Bic disposable razors - $2 off, 7/19 SS
Schick disposable razors - B1G1F, 6/21 SS; $1 off, 7/26 SS, July All You p. 10; August All You p. 45
Gold Bond lotion - $1 off, 6/21 SS
Nivea Body Wash - $1 off, 7/12 RP

2 for $11 group ($5.50 each)
Angel Soft bath tissue (12 roll) and Sparkle paper towels (8 roll) - $2 off Angel Soft and Sparkle

WHEW! That's one big deal. You can mix and match anything you want here, but here's a quick and easy example scenario that you could do...

Buy 2 Playtex gloves
Buy 2 Hartz dog treats
Buy 3 Scotties facial tissue

Pre-coupon, $10. Instant savings of $3 makes your total now $7...
Minus two $1 Playtex coupons = $5
Minus two $2 Hartz coupons = $1
Minus one $1 Scotties coupon = $0

You will pay tax for all of the above... and nothing else :)

Here's another possible scenario:

Buy 4 Tony's frozen pizzas
Pre-coupon, $10. Instant savings of $3 makes your total now $7.
Minus two $1-off-2 coupons makes your total $5. 4 pizzas for $5? That's $1.25 a pizza!

Now, when you get to the store, look for $1 PEELIES on the pizzas. I'm hearing that some locations have them. If so, ditch your former coupons and go with the higher-value peelies - with four of them, you'll pay $3 for FOUR pizzas! SCORE!

This is a fun sale. Mix and match however you like! And remember, you can do as many SETS of $10 groups in the same transaction as you like - I did a $30 trip on Monday and got $9 off in the same transaction.

If you missed the last paper towel/toilet paper deal, mixing the Angel Soft and Sparkle in works well here too. One of each will cost $11, but you'll get $3 in instant savings for going over $10, knocking that down to $8. With the $2 printable above, you'll pay $6 for both -- that's $3 for 12 rolls of toilet paper and $3 for 8 rolls of paper towels!

Still at Jewel, have you been following the Kellogg's/Dr. Pepper Spend $20, Get $10 promo that's running in the store. Buy $20 worth of certain Kellogg's and/or Dr. Pepper products and get a $10 Catalina coupon for your next shopping trip. If you are VERY NEW at couponing and not comfortable doing an unadvertised Catalina deal, skip this and move on to the Dominick's deals for this week. But if you are comfortable with a higher-level deal...

My black belt couponers know that these deals typically work differently at Jewel than at any other store.

VERY IMPORTANT: If you have never done a high-level Catalina deal at Jewel before, please read this short overview of the way the price structure works. In a nutshell, if you base your $20 on the non-Preferred prices, you can save even more money and spend less out of pocket. It is entirely up to you if you would like to work the deal in this way, but understand that IF you do, and the Catalina does not print, you can NOT go to the service counter and ask/demand that they reimburse you. You are working this sale in a different way than the ad specifies, and you're on your own if you choose to do this.

You can mix and match any items in the list to get to $20. It's important to remember that the non-preferred prices vary at EVERY store, and in some cases there are three prices (shelf, sale, and Preferred) on each item. If there is a fourth price ("Big Relief," this is the price you use.)

If this makes no sense or is the least bit confusing to you... do NOT do the deal in this way. These high-level Catalina deals can be very confusing, especially when you're new at this. If you are new, use the PREFERRED price only, and you'll get the Catalina every time.

But if you're a "black belt" couponer and want to maximize your savings... here are some of the best deals. Again, if you use these scenarios and do not get your Catalina, do NOT go to Customer Service and ask them to make it right for you. You WILL NOT have purchased what the ad states that you must. Again, YOU are taking the risk on these deals.

Ready?

Easiest deal for 12-packs of Dr. Pepper:
At MOST stores (verify prices at yours!) 5 12-packs of Dr. Pepper cans will cost you $12.75 and also put you over the $20 mark on regular prices. Pay $12.50 and get $10 back. 5 12-packs for $2.75!

Note: DON'T try to do this deal with 4 cases. It will not work. There's an instant $1 savings when you buy 4 that takes you just under the mark to get the Catalina. Go with 5.

If you're also a black belt, you know that these deals typically have many more included items, and this one is no exception (list here.) Keebler cookies and Cheez-It crackers are also in the deal, and the price spread is large enough to make this fun...

At MOST stores, if the regular/sale price of cookies at your store is $4.15-$4.19, buy FIVE boxes of Keebler Fudge Shoppe cookies (any - mix and match among Fudge Shoppe) at $2.50 each. Then:

$1 off 2 Keebler Fudge Shoppe

With coupon, pay $11.50... and get a $10 Catalina back. That's a lot of cookies for $1.50! Even with no coupons, buy 5 boxes at $12.50 and get $10 back. CHEAP cookies!

Or, do it with Cheez-Its. If you printed the .75 Cheez-It coupon from last week, you could buy 4 Cheez-Its ($3 each) and 1 Dr. Pepper 2-liter ($1.25.) Before coupons - $13.25. After coupon, pay $12.50 and get $10 back! Lots of crackers and a pop for $2.50!

Lastly, a fruit snacks deal for everyone who missed the last .99 fruit snack sale at Dominick's. If your kids like fruit snacks, it may be time to stock up again before school starts. Jewel has Betty Crocker fruit snacks, roll-ups, fruit by the foot or fruit gushers at .99 a box when you buy 4 at a time (MUST buy in quantities of 4 to get this price.) Combine this with as many .50-off-2 coupons as you like: .50 off 2, another .50 off 2, 6/14 SS and 7/12 SS. With two coupons for every two boxes you buy, you'll pay .74 a box... and with the exception of the occasional Catalina deal on fruit snacks, that's about the lowest we see them. Stock up!

No comments: